Nerde O Eski Bayramlar Diyenler Haz 28, 2017 14:48

Öncelikle yazıma tam başlamadan önce. Atalarımızın demesi gibi. Nerde o eski bayramlar nerde diyerekden başlayalım.

Ramazan Bayram

Ramazan Bayram

Eski bayramlarda dostluk, kardeşlik, sevgi, saygı, Kücüklere sevgi, Büyüklere saygı herzaman sonsuz olarak devam ediyordu. Bayramdan önce ilk gün ilk işimiz alış veriş yapmakdı. Bilmem sizi ama beni annem elimden tutarak pazarlara gidip giyim alışverişi vede şeker, cikolata alış verişleri yapardık. Ozamanlar çok eziyet gibi görünüyordu bana alışverişler 🙂 Şuan çok özledigimi söyleye bilirim o anıları.

 

Her neyse dostlar. Bayram gününü iple cekerdik. Sabah erkenden uyanarak! Bayram namazına koşardık. Arkadaşlarla veya babamla falan. ondan sonra mezarlık ziyaret etmek için babamın peşinden koşardım. Şuan baktığımzıda hic bir kücük cocugun bu hevesleri asla olmadığını görmekdeyiz. Ellerinde telefon veya teblet hic kafalarını kaldırmaksızın oynarlar. Anlıcagınzı dünya umurarında olmaz 🙂

 

Mezarlıkdan geldikden sonra ilk işimiz tabiki kahvaltı yapmak ve arkadaşları bekleyerek şeker toplamak icin sabırsızlanırdık. Tabiki şeker bahane 🙂 para toplamak icin aslında giderdik lakin herzaman cikolata, şeker veerilirdi.

Ramazan Bayram

 

Arkadaşlarla bol bol gezer, oynar şeker, para toplar eğlenirdik. Akşam olduğunda aile veya komşu ziyaretleri başlardı. Gider cola, tatlı, pasta yada para vermelerini iple cekerdik.

 

Çok eğlenceli gecerdi bayramlar. Şuan baktımızda hic cocukların bu konuda hevesleri olmadığını görmekdeyiz.

 

Arkadaşlar sizlerde bayram anılarınızı yorumla yolaya bilirsiniz. Anlılarınızı tazelemiş olursunuz. Bu vesile ile yeni nesil cocukların belki okuyarak meraklarını artıra biliriz.

İyi bayramlar dilerim

Write a comment

1 Yorum
  • Görkem CANCevapla

    Eski bayramlar ne yazık ki yaşlılarımızla beraber eskide kaldı. Ahir zamandayız.. Tek kaygımız en yeni akıllı telefonu kullanabilmek.

    Tem 02, 2017 18:55